Gwarancje ubezpieczeniowe są dla firm alternatywną względem kaucji pieniężnej formą zabezpieczenia inwestora na etapie przystąpienia do przetargu, realizacji kontraktu i w okresie po jego realizacji.
Korzystanie z gwarancji ubezpieczeniowych ma wiele zalet:
- Zapewnia płynność finansową przedsiębiorstwa (brak zamrażania własnych środków finansowych na zabezpieczenie umowy)
- Potwierdza rzetelność i wiarygodność finansową przedsiębiorcy
- Umożliwia realizowanie kilku kontraktów i uczestnictwo w wielu przetargach jednocześnie bez wymogu angażowania własnych środków finansowych
- Nie obciąża linii kredytowych
Rodzaje gwarancji ubezpieczeniowych:
Gwarancje zapłaty wadium – są jedną z form wniesienia wadium przez podmioty przystępujące do przetargu. Zabezpieczają inwestora w przypadku, gdyby przedsiębiorca, który wygrał przetarg odmówi podpisania kontraktu lub gdyby z jego winy nie doszło do podpisania kontraktu.
Gwarancje należytego wykonania kontraktu – są dla inwestora zabezpieczeniem właściwego i terminowego wykonania kontraktu przez wykonawcę.
Gwarancje właściwego usunięcia wad i usterek – stanowią zabezpieczenie dla inwestora, gdyby wykonawca nie wykonał lub nienależycie wykonał wynikające z umowy obowiązki z tytułu usunięcia wad i usterek ujawnionych po zakończeniu realizacji kontraktu.
Gwarancje zwrotu zaliczki – stosowane są w sytuacji, kiedy zamawiający wypłaca wykonawcy zaliczki na poczet realizowanego kontraktu. Kwota gwarancji odpowiada kwocie udzielonej zaliczki. Ten rodzaj gwarancji zabezpiecza inwestora w sytuacji, w której przedsiębiorca nie wykonał umowy i nie rozliczył się we właściwy sposób z otrzymanej zaliczki.
Procedura uzyskania gwarancji ubezpieczeniowej:
- Skierowanie zapytania do zakładu ubezpieczeń:
- Wniosek – zawierający informacje o bieżącej działalność, zrealizowanych i realizowanych kontraktach, strukturze należności i zobowiązań, źródłach finansowania działalności
Każdy zakład ubezpieczeń ma swój własny wzór wniosku - Dokumenty finansowe (bilans wraz z rachunkiem zysków i strat z ostatnich 3 lat oraz bieżąca informacja finansowa)
- Dokumenty rejestrowe (np. umowa spółki, wpis do ewidencji działalności gospodarczej)
- Zaświadczenia z ZUS i US o niezaleganiu należnościami (nie starsze niż 3 miesiące)
- Opinie ze wszystkich banków wraz z informacją o wysokości udzielanych kredytów, terminowości spłaty rat kredytowych (nie starsze niż 3 miesiące)
- Umowa/projekt umowy do której wymagana jest gwarancja lub w przypadku gwarancji wadialnej będzie to specyfikacja istotnych warunków zamówienia tzw. SIWZ
- Referencje – dokumenty potwierdzające dotychczasowe doświadczenie wnioskodawcy
- Ocena ryzyka przez zakład ubezpieczeń
- Ustalenie treści gwarancji
- Uiszczenie opłaty za gwarancję
- Wydanie gwarancji – może być to gwarancja w formie tradycyjnej (papierowej) lub gwarancja elektroniczna
Niezbędne dokumenty:
Zakład ubezpieczeń, na podstawie otrzymanych dokumentów dokonuje oceny ryzyka ubezpieczeniowego związanego z udzieleniem gwarancji.
Zakład ubezpieczeń przygotowuje draft gwarancji do akceptacji beneficjenta gwarancji.
Po ustaleniu treści gwarancji i jej akceptacji konieczne jest opłacenie składki za gwarancję.
Najczęściej stosowane zabezpieczenia:
- Weksle
- Poręczenia wekslowe
- Hipoteka
- Zastaw rejestrowy
- Kaucja
Dla firm, które chcą często korzystać z gwarancji ubezpieczeniowych, bardzo dobrym rozwiązaniem będzie podpisanie umowy generalnej z zakładem ubezpieczeń. W ramach takiej umowy, przyznawany jest limit do wysokości którego wystawiane są gwarancje. Plusem takiego rozwiązania jest skrócenia czasu oczekiwania na gwarancję. Dodatkowo nie ma potrzeby każdorazowego przesyłania wszystkich dokumentów do analizy ryzyka.
Jeżeli interesuje Cię możliwość uzyskania gwarancji, zostaw nam kontakt do siebie. lub napisz wiadomość.