Nasze doświadczenie to Wasze
bezpieczeństwo
Drukarnie
Niezmiernie istotnym elementem ubezpieczenia jest jego zakres. Zazwyczaj mienie ubezpieczane jest na tzw. ryzykach nazwanych, gdzie zakład ubezpieczeń wymienia zdarzenia, za które odpowiada (np. pożar, wybuch, uderzenie pioruna, upadek statku po wietrznego, grad, śnieg, zalania, huragan itd.). Drugim rodzajem konstrukcji zakresu ubezpieczenia jest ubezpieczenie od wszystkich ryzyk (tzw. All Risks). W takiej sytuacji zakład ubezpieczeń odpowiada za wszelkie szkody, które powstaną w okresie ubezpieczenia, z wyjątkiem wyłączeń wymienionych w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Ta konstrukcja polisy zapewnia dużo większe poczucie bezpieczeństwa dla ubezpieczonego. Musimy jednak pamiętać, iż żadne ubezpieczenie nie pokryje wszystkich zdarzeń nam zagrażających, dlatego warto programy ubezpieczenia „szyć na miarę”.
Należy zwrócić uwagę na wartości wg której ubezpieczamy mienie (księgowa brutto, księgowa netto, odtworzeniowa, lub rzeczywista), jak również definicje pojęć zawarte w ogólnych warunkach ubezpieczenia tzw. OWU.
Weryfikacja potrzeb ubezpieczeniowych klientów wskazuje na wyraźne różnice w rozłożeniu akcentów w zależności od tego, czym dany podmiot się zajmuje.
Drukarnia powinna szczególnie skupić się na właściwej asekuracji majątku produkcyjnego (parku maszynowego, linii technologicznych). Ważne jest tu nie tylko zabezpieczenie szkód powstałych wskutek tzw. ryzyk żywiołowych (np. pożar, przepięcia, powódź, zalanie, działanie opadów atmosferycznych), lecz także tych spowodowanych czynnikiem ludzkim (błąd w obsłudze), czy też wynikających z przyczyn „technicznych” (awarie urządzeń wynikające z błędów montażowych, projektowych, użycia niewłaściwego materiału, niewłaściwej konstrukcji i innych podobnych ryzyk).
Ważne jest również zabezpieczenie finansowych skutków przerw w działalności spowodowanych szkodą w mieniu (tzw. ubezpieczenie utraty zysku). W przypadku pożaru hali produkcyjnej i zniszczenia podstawowych maszyn i urządzeń, uszkodzenia maszyny poligraficznej w drukarni, koszty poniesione na odtworzenie mienia z pewnością nie będą jedynym problemem. Równie istotne będą koszty związane z przestojem, niewywiązaniem się z kontraktu. W ślad za ubezpieczeniem mienia powinna iść zatem asekuracja dla ryzyka przerw w działalności. To ubezpieczenie w istocie chroni firmę przed wyeliminowaniem z rynku, a w skrajnych przypadkach także przed upadkiem. Ubezpieczyciel bowiem jako odszkodowanie wypłaca pieniądze na pokrycie kosztów stałych działalności firmy (pensje pracowników, stałe opłaty, podatki niezależne od obrotu) oraz rekompensuje utracony zysk z działalności operacyjnej, gdy ze względu na zaistniałą w majątku produkcyjnym szkodę firma nie produkuje i nie osiąga przychodów na pokrycie kosztów działalności. A statystyki są okrutne – tylko niecałe 30 proc. najsilniejszych firm może przetrwać dłużej niż trzy lata od wystąpienia poważnej szkody w majątku.